Samonivelační stěrka

Samonivelační stěrka, je jedna z nejdůležitějších hmot, bez které se nedá ani udělat rovný podklad pro položení podlahy. Samonivelační stěrka se hodí pro velkoplošné vyrovnání hrubých nerovností především betonových hliněných podlah. Následně se na ni po zaschnutí kladou finální vrstvy podlahových krytin – plovoucí podlahy, dlažba, dřevěné podlahy, koberce a vinylové podlahy, které jsou dneska velkým trendem.
Vrstva samonivelační hmoty musí být zvolena tak, aby zakryla veškeré nerovnosti, a mohla tak vytvořit souvislou a hladkou plochu pro pokládku volně ložených podlah, ale i pro lepené podlahy jako je vinylová podlaha. Samonivelečních hmot je velká škála druhů a výrobců, ale pro zvolení správné hmoty je potřeba vidět stávající podklad a vědět, co se na hmotu bude pokládat.
Příprava podkladu:
V případě, že je stávající podklad popraskaný, je potřeba je proříznout v prasklině na hloubku řezného kotouče a poté prořezat napříč, aby se tam mohli vložit vlnové drátky, které jsou součástí sešívací sady. Tato sada je epoxidová pryskyřice, která se smíchá s křemičitým pískem dle velikosti prasklin. Podklad musí být suchý, soudržný, zbavený prachu a mastných nečistot. Hrubší nečistoty, případně krusty cementového mléka na betonových podkladech, je vhodné přebrousit a velice důkladně vysát.
Všeobecně můžeme říci, že na každý podklad – ať nasákavý či nenasákavý – je nutné použít penetrační nátěr, který je základem úspěchu při stěrkování.
POZOR, NESMÍ SE POUŽÍT JINÁ PENETRACE, NEŽ UDÁVÁ VÝROBCE SAMONIVELAČNÍCH HMOT! Při reklamaci se to velice jednoduše zjistí.
Penetrace podkladu:
Očištěný podklad se dle savosti podkladu opatří penetračním nátěrem pod podlahové stěrky, nebo v případě nenasákavého povrchu, speciálním spojovacím můstkem. Penetrační nátěr, případně můstek, snižují savost podkladu, zpevňují jej a snižují na minimum riziko špatného spojení stěrky s podkladem. Penetrace u samonivelačních hmot zlepšuje jejich rozlévané vlastnosti a zvyšuje jejich přídržnost. Penetrace se provádí rovnoměrně, přímým nátěrem pomocí štětce nebo válečku. Následný nátěr se aplikuje vždy po zaschnutí předchozího. Doba zasychání nátěru v běžných podmínkách činí dle koncentrace a savosti podkladu 60–120 minut. Koncentrované nátěry zasychají zhruba 12 hodin. U správně napenetrovaného podkladu na povrchu vznikne matně sklovitý povlak.
Postup při aplikaci samonivelační hmoty:

  • 1) Nalití samonivelační stěrky na připravený podlahový podklad
  • 2) Celoplošné rozprostření hmoty na podklad zubovou stěrkou
  • 3) Odstranění vzduchových bublin ze stěrky válečkem s hroty

Ukázky práce – samonivelační stěrka