Masivní dřevěné parkety

Oblíbený typ dřevěných podlah jsou parkety. V minulosti byla tradičně spojovány do stromečků. Nyní je populárnější skládání do čtverců. Protože se většinou dřevo napevno nespojuje s podkladem, je jejich pokládka i přes jejich menší velikost poměrně rychlá. Parkety mají dlouhou životnost, říká se o nich, že jsou podlahou na celý život. Výhodou je jejich snadná údržba a možnost rychlé renovace. Parkety jsou ekologickou podlahovou krytinou a jsou šetrné k životnímu prostředí. Obvykle se vyrábí z českého dřeva, seženete ale i exotické varianty.

Dřevěné masivní parkety nevybíráme jen podle vzhledu anebo proto, aby úklid dřevěné podlahy nedal moc práce. Nejdůležitějším hlediskem je požadavek na jejich odolnost. Masivní parkety jsou investicí na dlouhá léta a i když je dřevo trvanlivý materiál, neznamená to, že vydrží úplně všechno. Vhodně zvolený materiál na dřevěnou parketovou podlahu záleží na tom, jak bude místnost frekventovaná.

Mezi nejméně zatížené se řadí ložnice, do střední třídy obývací pokoj a jídelna a největší intenzita provozu se odehrává většinou v kuchyni. Proto se při výběru parketové dřeviny zaměřme na kritérium zvané zátěžová třída, které označuje parkety podle tvrdosti. Z  našich dřevin je nejměkčí borovice, tvrdší třešeň, dub a buk a nejtvrdší jasan. Exotická dřeva, jako palisandr, sucupira nebo merbau, jsou dřeva velmi tvrdá. Nejvyšší odolností proti oděru ze všech dřevin vyniká jatobové červené dřevo s nádhernou kresbou dřeva – žilkováním nebo s různě tónovanými odstíny.

Kromě estetických vlastností má parketová podlaha ještě řadu dalších předností. Jak známo, dřevo není dobrým vodičem elektřiny. Je antistatické, takže na sebe váže prachové částice jen v minimální míře. Rovněž fakt, že se dřevěné parkety lepí celoplošně na podkladovou plochu, což bráni usazování prachu a šíření různých mikroorganismů, potěší hlavně alergiky. Snadný a rychlý úklid, vynikající tepelná i zvuková izolace, příjemný došlap a možnost renovovat podlahu jsou těmi největšími klady parketové podlahy.