Co dělat když přijede podlahář :-)

Jak si vybrat toho správného podlaháře??

Velkou pozornost jste věnovali výběru podlahy, jejímu materiálu, dekoru i využití. Věnujte stejnou pozornost její pokládce.

První věc, kterou si musíte rozmyslet je, jestli si vybrat podlaháře nebo si podlahu položit sami. Šikovnější kutilové to jistě sami zvládnou, ale je dobré si uvědomit, že při pokládce podlahy je potřeba udělat daleko více věcí, než je pouhé položení vyrovnávací podložky, která samotný povrch nikdy dokonale nevyrovná, “zacvaknutí” podlahy do sebe nebo její přilepení.

Práce podlaháře zahrnuje spoustu dalších věcí. Podlahář- odborník- si zjišťuje stav a vlhkost podkladu, teplotu a vlhkost prostředí, podklad připravuje a vyrovnává, potřebuje nářadí, které běžně doma nemáte, objednává materiál ve správném množství, často ho na míru upravuje a pokládá podlahu nejvhodnějším způsobem. Ve většině případů je při výběru podlaháře určitě rozhodujícím faktorem cena.

Pamatujte si, že nejlevnější neznamená vždy nejlepší a rozhodně nemůžete počítat s tím, že kvalitní práci vám někdo udělá zadarmo, nadruhou stranu je zbytečné přeplácet. Určitě je dobré porovnat více nabídek od různých podlahářů a podlahářských firem a je důležité, aby si podlahář dopředu přišel “obhlédnout terén” a na základě toho vytvořil cenovou nabídku, jinak totiž cenu může říct maximálně od oka a mnohdy bude daleko vyšší, než byl její původní odhad. Pokud si podlahu zakoupíte sami a zvlášť seženete někoho na pokládku, tak možná nějaké peníze ušetříte, ale ujistěte se, že dostanete i doklad o zaplacení, díky kterému budete moci řešit případné reklamace.

Bez něj by se vám mohlo stát, že nastane problém, po dotyčném se slehne zem a nárok na reklamaci mít nebudete. Tím pádem místo ušetřených peněz budete mít nekvalitně položenou podlahu, kterou bude muset někdo od základů předělat. Ztratíte nejen peníze za pořízení podlahy,která může být nenávratně poškozena, za její položení, ale také váš čas a úsilí, které jste museli vynaložit při pořízení podlahy, stěhování nábytku a v hodně případech i volno, které jste si v práci museli zařídit. Kde tedy sehnat dobrého podlaháře? Nejjednodušší cesta je na základě doporučení. Líbí se vám podlaha u vašich známých?

Tak se jich zeptejte, kdo ji pokládal, na kolik je vyšla, jestli jsou spokojeni s prací, kvalitou a dotyčného by vám doporučili. Porozhlédněte se ve vašem blízkém okolí, jestli se někde nenachází podlahář nebo podlahářská firma a pozornost věnujte i referencím, které zákazníci uvádějí na internetu.

Většina firem při koupi podlahy nabízí také její pokládku, což je při řešení objednávky, pokládky a případných problémů nejsnadnější řešení- vše řešíte jen s jednou firmou a ušetříte si tak spoustu zařizování a starostí.


Přijede k vám podlahář zaměřit podlahu? Co od toho můžete očekávat? Především byste měli vědět, že jsou podlaháři, pokladači a jaký je mezi nimi rozdíl.

Podlahář je odborník, ví dobře co dělá, proč to dělá, s jakými materiály a nářadím bude pracovat, zajímá se o skutečný stav podkladu, prostředí a hlavně s vámi probere možnosti pokládky a vaše představy.

Pokladač je jeho pravý opak a o odbornosti tu nemůže být řeč. Jednoduše “mrkne a vidí “, nic s vámi neprobírá, položí podlahu, nechá si zaplatit a v případě komplikací už není k zastižení. Stav podkladu a prostředí zkontroluje pouze pohledem nebo mu postačí, když řeknete, že je podklad suchý, rovný a jaký rozměr podlahy potřebujete, aniž by se sám osobně přesvědčil.

Nebuďte překvapeni, když vás požádá o zapůjčení nářadí, nebo si pro to své bude muset několikrát zajet, protože nepočítal s tím, že ho bude potřebovat.

Těm kdo se s prací podlaháře ještě nesetkali, může připadat zaměřování podlahy jako archeologický výzkum. Podlahář bádá a bádá, vše podrobně zaměřuje a zjišťuje vizuálně i pomocí přístrojů, měří vlhkost podkladu, ovzduší, teplotu, odebírá a pracuje se vzorky.

Dále zpracovává návrh, cenovou nabídku, postup všech prací a jejich návaznost na sebe, vybírá nejvhodnější materiály, objednává materiály ve správném množství, připraví podklad,položí podlahu a doporučí vhodnou péči.

Takový podlahář to často nemá jednoduché, protože zákazníkům “ jedna paní povídala”, známý známého jejich známého říkal, nebo si sami přečetli v nějaké diskuzi na internetu, že se to dělá tak a tak, z takového nebo makového materiálu, za tolik a tolik času.

Ale ani Řím nepostavili za jeden den a pokud například podlahář odloží pokládku podlahy, protože je podklad ještě vlhký, tak to opravdu nedělá naschvál aby vás zdržel nebo si udělal volno, ale protože k tomu má dobrý důvod a chce práci dokončit v té nejlepší kvalitě.

Vše pro vaši spokojenost tým podlahy Šťastný 👍👍


Jak položit podlahu a kolik mě to bude stát??

To je jeden z nejčastějších dotazů se kterými se denně setkáváme. Zákazníci si často píší o rady a přesné postupy jak zpevnit a vyrovnat podklad, kolik materiálu na to budou potřebovat, jaké je vhodné nářadí, případně kde si ho zapůjčit a kolik je to bude stát. Šikovný kutil si jistě poradit dokáže, ale pokud se mu nepodaří perfektní vyrovnání podkladu, lepení či pokládka podlahy, tak místo původního záměru ušetření, může ve výsledku zaplatit až několikanásobně víc.

Navíc zadarmo vám žádný odborník neporadí a rady z různých internetových diskuzích nemusí být vždy dobré. Dále si zákazníci často píší o cenovou nabídku pokládky např. v místnosti o 20m2, u které je podle nich potřeba “ jen “ nalepit podlaha.

Profesionální podlahář potřebuje daleko více informací než je pouhý rozměr podlahy v metrech čtverečních. Samozřejmě je tento rozměr důležitý, ale měří také jiné věci, na které doma zákazníci nemají vybavení a o kterých třeba ani netuší, že by mohly být důležité. Navíc po tak strohém dotazu po emailu se cena opravdu stanovit nedá a je nutné, aby si podlahář přišel osobně “ obhlédnout terén “, udělal všechna potřebná měření, zkontroloval co je třeba a podle toho určil cenu, což nebývá zadarmo.

Většina podlahářů a podlahářských firem pak tuto částku odečítá z konečné ceny, protože si tím zjišťují informace pro sebe a svoji další práci, která je spojena s pokládkou podlahy a ne pro někoho jiného, kdo si to sám neumí spočítat a změřit. Pokud píšete email s dotazem ohledně ceny pokládky, tak kromě rozměrů v metrech čtverečních připište i další informace o podkladu, přiložte jeho fotky i fotky místnosti. Důležitá informace je také zda máte podlahové vytápění. Pokud se jedná o novostavbu, tak popište v jaké fázi je, jestli se jedná o hrubou stavbu,je hotová elektřina a voda, jsou hotové vnitřní omítky atd.

Čím více informací poskytnete, tím lépe. Také nezapomínejte uvést telefonní kontakt a z jakého města jste, protože jiná cena bude při pokládce v dojezdu 10 km a jiná při vzdálenosti 200 km. Nicméně po emailu nedostanete nikdy přesnou cenovou kalkulaci, ale maximálně odhad ceny, který se při osobním shlédnutí reálného stavu může zvýšit.


Péče o vinylovou podlahu Jak to Vám poradí zkušený podlahář

Pokud jste si pořídili vinylovou podlahu, měli byste vědět jak ji správně čistit a jakou ji dopřát ochrannou péči. Prodejci tento druh podlahy často označují jako nezničitelný a věčný, avšak bez správné péče ji můžete lehce zničit, jako jakoukoliv jinou podlahu. Všimli jste si, že ženy při čištění pleti používají speciální přípravky na odstraňování mastnoty, hydrataci, regeneraci a čištění pórů? Dobře vědí proč to dělají, pokud se totiž na pleti zanesou póry, tak je jasné, že obličej bude plný viditelných nečistot.

Stejně tak je to i u vinylových podlah. Vinylové podlahy mají na svém povrchu póry, které když se zanesou nečistotami, tak se budou špatně odstraňovat a stejně tak jako plet, potřebují k čištění a ochraně speciální přípravky. Pokud máte starou vinylovou podlahu, je možné, že jste ji čistili běžnými čistícími prostředky, porušili nášlapnou vrstvu a do podlahy se usazují nečistoty, které nejdou odstranit, nebo jdou odstranit velmi těžko.

Předejít se tomu dá, když po pokládce nové vinylové podlahy uděláte nebo si necháte udělat základní čištění podlahy, přebroušení a nalakování PU vrstvou ochranného laku. Nebo můžete zvolit takzvanou optiku, díky které si můžete vybrat zda bude povrch lesklý, matný, extramatný nebo ultramatný. Ultramatný povrch vypadá perfektně na dřevěných dekorech a lesklý například na imitaci dlažby, kde působí mokrým efektem.

Díky těmto úpravám se povrch vinylové podlahy zacelí, umožní snadné čištění, póry se nezanáší a prodlužuje se tak její životnost. Důležité je používat i speciální čistící prostředky určené pro vinylové podlahy. Pokud své podlaze věnujete správnou péči a ochranu, tak se Vám odvděčí svoji dlouhou životností a bude stále vypadat jako nová.


Podlahy preferujete raději přímo přes řemeslníka, e-shop, nebo poptávkový server??

Vybíráte si podlahu a nevíte zda si ji objednat přes e-shop nebo přes řemeslníka, nechat si ji položit odborníkem nebo to udělat sám? Hlavní kritérium podle kterého většina lidí vybírá podlahu je pochopitelně cena. Při objednávce přes e-shop bývá cena o několik procent nižší a šikovný kutil si jistě dokáže sám poradit, ale nesprávnou pokládkou nebo nedostatečnou přípravou podkladu se to může několikanásobně prodražit.

Problém by také mohl nastat v případě, když si ve snaze ušetřit objednáte materiál a zvlášť si seženete někoho, kdo Vám podlahu položí. V tom lepším případě natrefíte na odborníka, ale co když ne a co když bude podlaha poškozena? Za kým půjde reklamace? Řemeslník může tvrdit, že je chyba na straně materiálu z e-shopu a v e-shopu, že pochybil řemeslník. V takovém případě by bylo jediné řešení soudní cestou se znaleckým posudkem, což by Vás mohlo přijít i na další desítky tisíc.

Ostatně řemeslník může dodržet všechny postupy do posledního detailu, ale co mu to bude platné, jestliže vyberete nevhodný typ nebo materiál podlahy? Stejně tak i tu nejkvalitnější podlahu může zničit rádoby profesionální podlahář, kterého jste si našli pouze na pokládku. Pokud zvolíte podlaháře či podlahářskou firmu, bývá cena o něco dražší než v e-shopu, ale získáváte tak zvanou přidanou hodnotu.

Od začátku jednáte s jednou osobou ohledně výběru vhodného materiálu a typu podlahy, přípravy povrchu, pokládky podlahy, případnými problémy, servisem atd. Navíc si můžete prohlédnout vzorky podlah na vlastní oči, takže nebudete překvapeni výsledným odstínem a strukturou, které se často liší od fotografií na e-shopu.

Ať už si vyberete e-shop či řemeslníka, tak vybírejte na základě doporučení, hodnocení zákazníků a jejich recenzí. Pokud zjistíte, že e-shop nebo poptávkový server na svých stránkách nemá zapnuté hodnocení, raději ruce pryč. Ušetří Vám to spousty starostí a času s případným řešením problémů.


Všimli jste si, že spáry na Vaší dřevěné podlaze se od pokládky změnily? Zkoušeli jste podlahu reklamovat a jak jste dopadli? Je to chybapodlaháře nebo proč se to vlastně děje?

Nechali jste si položit dřevěnou podlahu a po čase se Vám na ní objevily nehezké spáry. Příčina je však v drtivé většině jasná a snadno vysvětlitelná. V 98% případů to chyba podlaháře není, ale mohou za to vliv prostředí a klima, které často nejsou vhodné pro dřevěné podlahy, natož pro lidský organismus. A za klima, které doma máte, opravdu nemůže žádný podlahář.

A čím je to tedy způsobeno nebo kdo za to může?

Dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje a to 24 hodin denně, ať už je podlaha nová, stará nebo například v panelovém domě skrytá pod novou podlahou. Praskání dřeva atvoření spár je přirozený jev a reakce dřeva na teplotní výkyvy s extrémně nízkou nebo vysokou vlhkost. Čím větší rozměr parket či prken máte, tím větší se mohou tvořit spáry.

Dá se tvoření spár předcházet a zabránit?

Ano, díky správné teplotě a relativní vlhkosti prostředí můžete zamezit tvoření spár,praskání dřeva a i Vám se bude lépe dýchat a spát, protože stejně jako pro člověka, tak i prodřevěné podlahy je ideální teplota mezi 21-23°C a relativní vlhkostí mezi 45-65% RH. Najaře a v topné sezóně se mohou spáry tvořit nejvíce, je tedy důležité podlahy nevystavovat častému střídání teplot, přetápění a změnám relativní vlhkosti. Oproti tomu v létě, kdy často větráte, je venku větší vlhkost vzduchu a spáry se tak netvoří.

Co dalšího může ovlivnit životnost podlahy a tvoření spár?

Pro zachování životnosti podlahy a zamezení tvoření spár jsou, stejně jako vhodné klima, důležité také správná pokládka podlahy, vhodně zvolená dřevina, správná péče o dřevěnou podlahu a správné informace. Každý profesionální podlahář by Vás měl obeznámit svhodnými podmínkami pro dřevěné podlahy, péčí o ní, či jestli pro Vás není vhodnější jiný druh podlahy. A pokud již dřevěnou podlahu doma máte nebo o ní uvažujete, tak si pomocíbarometru nebo meteostanice můžete jednoduše zjistit jakou relativní vlhkost a teplotu má Váš interiér.

Facebook
Interiérové dveře v Praze online, Terasy za skvělé ceny, perfektní kvalita, včetně montáže, Kvalitní a moderní dveře Vasco Doors včetně montáže